Општина Накло

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Накло
Občina Naklo
општина
Naklo.jpg
Грб на Општина Накло
Местоположба на Општина Накло во Словенија
Местоположба на Општина Накло во Словенија
Земја Словенија
СедиштеНакло
Управа
 • ГрадоначалникИван Меглич
Површина
 • Вкупна28,3 км2 (10,9 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно5.384
 • Густина190/км2 (490/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)

Општина Накло (словенечки: Občina Naklo) — општина во западна Словенија. Седиште на општината е населбата Накло. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Денес е дел од Горењскиот статистички регион.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Накло, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. E-občina. „Občina Naklo“. www.naklo.si (словенечки). Посетено на 2022-03-12.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]