Општина Жировница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Жировница
Občina Žirovnica
општина
Грб на Општина Жировница
Местоположба во Словенија
Местоположба во Словенија
Земја Словенија
СедиштеБрезница
Управа
 • ГрадоначалникЛеополд Погачар
Површина
 • Вкупна42,6 км2 (164 ми2)
Население (2020)[1]
 • Вкупно4.394
 • Густина10/км2 (27/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоzirovnica.si Уредете го ова на Википодатоците

Општина Жировница (словенечки: Občina Žirovnica) — општина во западна Словенија. Седиште на општината е селото Брезница. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Денес е дел од Горењскиот статистички регион. Во 2020 г. населението броело 4.394 жители.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Брезница, општината ги опфаќа и следните населени места:

Географија[уреди | уреди извор]

Подрачјето се наоѓа на јужните падини на венецот Караванки, долж границата со Австрија. Општината се граничи со општините Општина Јесенице на запад, Општина Блед и Општина Радовљица на југ и Општина Тржич на исток. Преку планините на север се граничи со австрискиот округ Клагенфурт-Околина (Целовец-Дежела).

Историја[уреди | уреди извор]

Во долината на реката Завршница зад гребенот Ребер кој се идига над селата во 1914 г е изградена првата хидроелектрана во Словенија. Во 1952 г. кај Мосте е отворена втората хидроелектрана со 60-метарска брана во клисурата Кавчке. Таа била првата електрана на реката Сава.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]