Општина Церкно

Координати: 46°8′N 13°58′E / 46.133° СГШ; 13.967° ИГД / 46.133; 13.967
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Церкно
Občina Cerkno
општина
Грб на Општина Церкно
Местоположба на Општина Церкно во Словенија
Местоположба на Општина Церкно во Словенија
Земја Словенија
СедиштеЦеркно
Управа
 • ГрадоначалникГашпер Уршич
Површина
 • Вкупна131,6 км2 (50,8 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно4.547
 • Густина35/км2 (89/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)

Општина Церкно (словенечки: Občina Cerkno) — општина во западна Словенија. Седиште на општината е населбата Церкно. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Денес е дел од Горичкиот статистички регион.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Церкно, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Domov“. Občina Cerkno (словенечки). Посетено на 2022-03-09.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]