Општина Бохињ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Бохињ
Občina Bohinj
општина
Lake Bohinj panorama.jpg
Грб на Општина Бохињ
Местоположба на Општина Бохињ во Словенија
Местоположба на Општина Бохињ во Словенија
Земја Словенија
СедиштеБохињска Бистрица
Управа
 • ГрадоначалникЈоже Содја
Површина
 • Вкупна333,7 км2 (128,8 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно5.145
 • Густина15/км2 (40/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)

Општина Бохињ (словенечки: Občina Bohinj) — општина во западна Словенија. Седиште на општината е населбата Бохињска Бистрица. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Денес е дел од Горењскиот статистички регион.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Бохињска Бистрица, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Bohinj“. web.archive.org. 2019-01-10. Архивирано од изворникот на 2019-01-10. Посетено на 2022-03-12.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]