Општина Лошка Долина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Лошка Долина
Občina Loška dolina
општина
Грб на Општина Лошка Долина
Местоположба на Општина Лошка Долина во Словенија
Местоположба на Општина Лошка Долина во Словенија
Земја Словенија
СедиштеСтари Трг кај Лож
Управа
 • ГрадоначалникЈанез Комидар
Површина
 • Вкупна166,8 км2 (64,4 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно3.640
 • Густина22/км2 (57/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)

Општина Лошка Долина (словенечки: Občina Loška dolina) — општина во западна Словенија. Седиште на општината е населбата Стари Трг кај Лож. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Денес е дел од Приморско-нотрањскиот статистички регион.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Стари Трг кај Лож, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Loška dolina“. www.loska-dolina.si. Посетено на 2021-11-28.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]