Општина Блоке

Координати: 45°47′N 14°29′E / 45.783° СГШ; 14.483° ИГД / 45.783; 14.483
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Блоке
Občina Bloke
општина
Грб на Општина Блоке
Местоположба на Општина Блоке во Словенија
Местоположба на Општина Блоке во Словенија
Земја Словенија
СедиштеНова Вас
Управа
 • ГрадоначалникЈоже Долес
Површина
 • Вкупна75,1 км2 (29,0 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно1.564
 • Густина21/км2 (54/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)

Општина Блоке (словенечки: Občina Bloke) — општина во западна Словенија. Седиште на општината е селото Нова Вас. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Денес е дел од Приморско-нотрањскиот статистички регион.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Нова Вас, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Bloke“. www.bloke.si. Посетено на 2021-11-28.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]