Општина Селница на Драва

Координати: 46°35′N 15°30′E / 46.583° СГШ; 15.500° ИГД / 46.583; 15.500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Селница на Драва
Občina Selnica ob Dravi
општина
Грб на Општина Селница на Драва
Местоположба во Словенија
Местоположба во Словенија
Земја Словенија
СедиштеСелница на Драва
Управа
 • ГрадоначалникВласта Кремељ
Површина[1]
 • Вкупна64,5 км2 (249 ми2)
Население (2020)[2]
 • Вкупно4.493
 • Густина7,0/км2 (18/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоselnica.si Уредете го ова на Википодатоците

Општина Селница на Драва (словенечки: Občina Selnica ob Dravi) — општина во областа Долна Штаерска, североисточна Словенија. Во 2020 г. населението броело 4.493 жители.[2]. Седиште е селото Селница на Драва.

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината ги опфаќа следниве населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Selnica ob Dravi“. Statistični urad Republike Slovenije. Посетено на 12 април 2020.
  2. 2,0 2,1 „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]