Градска општина Нова Горица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градска оппштина Нова Горица
Mestna občina Nova Gorica
градска општина
Грб на Градска оппштина Нова Горица
Местоположба во Словенија
Местоположба во Словенија
Земја Словенија
СедиштеНова Горица
Управа
 • ГрадоначалникКлемен Миклавич
Површина[1]
 • Вкупна280 км2 (110 ми2)
Население (2020)[2]
 • Вкупно31.884
 • Густина110/км2 (290/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоnova-gorica.si Уредете го ова на Википодатоците

Градска општина Нова Горица (словенечки: Mestna občina Nova Gorica) — една од дванаесетте градски општини во Словенија, сместена во традиционалната област Приморска, западна Словенија. Во 2020 г. населението броело 31.884 жители.[2]. Денес општината се наоѓа во Горичкиот регион. Седиште е градот Нова Горица.

Во западниот дел на општината, на работ од градот Нова Горица минува границата со Италија, која го двои од постарата Горица (Гориција), денес во Италија.

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Нова Горица, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Nova Gorica“. Statistični urad Republike Slovenije. Посетено на 13 март 2020.
  2. 2,0 2,1 „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]