Општина Рогашовци

Координати: 46°48′N 16°02′E / 46.800° СГШ; 16.033° ИГД / 46.800; 16.033
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Рогашовци
Občina Rogašovci
општина
Грб на Општина Рогашовци
Местоположба на Општина Рогашовци во Словенија
Местоположба на Општина Рогашовци во Словенија
Земја Словенија
СедиштеРогашовци
Управа
 • ГрадоначалникЕдвард Михалич
Површина
 • Вкупна40,1 км2 (155 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно3.024
 • Густина7,5/км2 (20/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоobcina-rogasovci.si Уредете го ова на Википодатоците

Општина Рогашовци (словенечки: Občina Rogašovci) — општина во источна Словенија. Седиште на општината е селото Рогашовци. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Денес е дел од Помурскиот статистички регион. Во 2020 г. населението броело 3.024 жители.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Рогашовци, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Vzpostavitev lokalne samouprave v Republiki Sloveniji v številkah“. Ljubljana: Statistični urad Republike Slovenije. 2007. стр. 112. Архивирано од изворникот на 2020-10-02. Посетено на 10 февруари 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]