Сердица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сердица
Serdica
Skyline of Сердица
Сердица is located in Slovenia
Сердица
Сердица
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°48′59.3″N 16°1′27″E / 46.816472° СГШ; 16.02417° ИГД / 46.816472; 16.02417
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаРогашовци
Површина
 • Вкупна4,99 км2 (1,93 ми2)
Надм. вис.&10000000000000239500000239,5 м
Население (2020)
 • Вкупно541
 • Густина110/км2 (280/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9262

Сердица (словенечки: Serdica) — населба во Општина Рогашовци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.