Општина Брежице

Координати: 45°54′N 15°35′E / 45.900° СГШ; 15.583° ИГД / 45.900; 15.583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Брежице
Občina Brežice
општина
Грб на Општина Брежице
Местоположба на Општина Брежице во Словенија
Местоположба на Општина Брежице во Словенија
Земја Словенија
СедиштеБрежице
Управа
 • ГрадоначалникИван Молан
Површина
 • Вкупна268,1 км2 (103,5 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно24.051
 • Густина90/км2 (230/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)

Општина Брежице (словенечки: Občina Brežice) — општина во источна Словенија, на границата со Хрватска. Седиште на општината е градот Брежице. Денес е дел од Посавскиот статистички регион. Областа традиционално била поделена помеѓу Штаерска (територија на левиот брег на реката Сава) и Долењска (територија на десниот брег на реката Сава).

Географија[уреди | уреди извор]

Брежице е една од најголемите општини во Словенија. Лежи на сливот на реките Сава и Крка и исто така стои на раскрсницата на голем број меѓународни сообраќајни правци.

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Брежице, општината ги опфаќа и следните населени места:

Надворешни врски[уреди | уреди извор]