Станково (Брежице)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Станково
Stankovo
Станково is located in Slovenia
Станково
Станково
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°52′14.1″N 15°33′38″E / 45.870583° СГШ; 15.56056° ИГД / 45.870583; 15.56056
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна0,6 км2 (0,2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000211400000211,4 м
Население (2020)
 • Вкупно9
 • Густина15/км2 (39/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8262

Станково (словенечки: Stankovo) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.