Бизељска Вас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бизељска Вас
Bizeljska vas
Бизељска Вас is located in Slovenia
Бизељска Вас
Бизељска Вас
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′36.2″N 15°41′42.5″E / 46.043389° СГШ; 15.695139° ИГД / 46.043389; 15.695139
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна1,38 км2 (0,53 ми2)
Надм. вис.&10000000000000305800000305,8 м
Население (2020)
 • Вкупно43
 • Густина31/км2 (81/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8259

Бизељска Вас (словенечки: Bizeljska vas) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.