Чрешњице кај Церкље

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чрешњице кај Церкље
Črešnjice pri Cerkljah
Чрешњице кај Церкље is located in Slovenia
Чрешњице кај Церкље
Чрешњице кај Церкље
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°53′31.7″N 15°30′41.1″E / 45.892139° СГШ; 15.511417° ИГД / 45.892139; 15.511417
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна1,16 км2 (0,45 ми2)
Надм. вис.&10000000000000154099999154,1 м
Население (2020)
 • Вкупно219
 • Густина190/км2 (490/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8263

Чрешњице кај Церкље (словенечки: Črešnjice pri Cerkljah) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.