Велики Обреж

Од Википедија — слободната енциклопедија
Велики Обреж
Veliki Obrež
Велики Обреж is located in Slovenia
Велики Обреж
Велики Обреж
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°54′11.8″N 15°40′6.2″E / 45.903278° СГШ; 15.668389° ИГД / 45.903278; 15.668389
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна3,61 км2 (1,39 ми2)
Надм. вис.&10000000000000155900000155,9 м
Население (2020)
 • Вкупно290
 • Густина80/км2 (210/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8257

Велики Обреж (словенечки: Veliki Obrež) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.