Горњи Ленарт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горњи Ленарт
Gornji Lenart
Горњи Ленарт is located in Slovenia
Горњи Ленарт
Горњи Ленарт
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°55′48″N 15°34′22″E / 45.93000° СГШ; 15.57278° ИГД / 45.93000; 15.57278
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна7,26 км2 (2,80 ми2)
Надм. вис.&10000000000000151300000151,3 м
Население (2020)
 • Вкупно235
 • Густина32/км2 (84/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8250

Горњи Ленарт (словенечки: Gornji Lenart) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.