Брезје кај Бојсно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брезје кај Бојсно
Brezje pri Bojsnem
Skyline of Брезје кај Бојсно
Брезје кај Бојсно is located in Slovenia
Брезје кај Бојсно
Брезје кај Бојсно
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′29.1″N 15°39′43.7″E / 45.974750° СГШ; 15.662139° ИГД / 45.974750; 15.662139
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна1,65 км2 (0,64 ми2)
Надм. вис.&10000000000000254699999254,7 м
Население (2020)
 • Вкупно59
 • Густина36/км2 (93/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8254

Брезје кај Бојсно (словенечки: Brezje pri Bojsnem) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.