Михаловец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Михаловец
Mihalovec
Михаловец is located in Slovenia
Михаловец
Михаловец
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°53′28.4″N 15°39′10″E / 45.891222° СГШ; 15.65278° ИГД / 45.891222; 15.65278
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна2,57 км2 (0,99 ми2)
Надм. вис.&10000000000000141099999141,1 м
Население (2020)
 • Вкупно288
 • Густина110/км2 (290/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8257

Михаловец (словенечки: Mihalovec) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.