Чедем

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чедем
Čedem
Чедем is located in Slovenia
Чедем
Чедем
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′39.2″N 15°33′31″E / 45.844222° СГШ; 15.55861° ИГД / 45.844222; 15.55861
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна0,83 км2 (0,32 ми2)
Надм. вис.&10000000000000366100000366,1 м
Население (2020)
 • Вкупно11
 • Густина13/км2 (34/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8263

Чедем (словенечки: Čedem) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.