Боршт (Брежице)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Боршт
Boršt
Боршт is located in Slovenia
Боршт
Боршт
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°53′6.7″N 15°33′2.4″E / 45.885194° СГШ; 15.550667° ИГД / 45.885194; 15.550667
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна0,9 км2 (0,3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000153199999153,2 м
Население (2020)
 • Вкупно126
 • Густина140/км2 (360/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8263

Боршт (словенечки: Boršt) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.