Словенска Вас (Брежице)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Словенска Вас
Slovenska vas
Словенска Вас is located in Slovenia
Словенска Вас
Словенска Вас
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′29.7″N 15°39′52.8″E / 45.841583° СГШ; 15.664667° ИГД / 45.841583; 15.664667
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна2,05 км2 (0,79 ми2)
Надм. вис.&10000000000000162599999162,6 м
Население (2020)
 • Вкупно185
 • Густина90/км2 (230/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8261

Словенска Вас (словенечки: Slovenska vas) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.