Храстје кај Церкље

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Храстје кај Церкље
Hrastje pri Cerkljah
Храстје кај Церкље is located in Slovenia
Храстје кај Церкље
Храстје кај Церкље
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°53′42.9″N 15°29′48.8″E / 45.895250° СГШ; 15.496889° ИГД / 45.895250; 15.496889
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна1,96 км2 (0,76 ми2)
Надм. вис.&10000000000000154599999154,6 м
Население (2020)
 • Вкупно130
 • Густина66/км2 (170/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8263

Храстје кај Церкље (словенечки: Hrastje pri Cerkljah) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.