Дедња Вас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дедња Вас
Dednja vas
Поглед на Дедња Вас
Дедња Вас is located in Slovenia
Дедња Вас
Дедња Вас
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′42.5″N 15°38′25.8″E / 45.978472° СГШ; 15.640500° ИГД / 45.978472; 15.640500
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна2,69 км2 (1,04 ми2)
Надм. вис.&10000000000000245400000245,4 м
Население (2020)
 • Вкупно176
 • Густина65/км2 (170/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8255

Дедња Вас (словенечки: Dednja vas) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.