Нова Вас на Сутла

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нова Вас на Сутла
Nova vas ob Sotli
Поглед на Нова Вас на Сутла
Нова Вас на Сутла is located in Slovenia
Нова Вас на Сутла
Нова Вас на Сутла
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′16.1″N 15°42′7.7″E / 46.004472° СГШ; 15.702139° ИГД / 46.004472; 15.702139
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна1,3 км2 (0,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000157300000157,3 м
Население (2020)
 • Вкупно64
 • Густина49/км2 (130/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8259

Нова Вас на Сутла (словенечки: Nova vas ob Sotli) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.