Каменце (Брежице)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Каменце
Kamence
Каменце is located in Slovenia
Каменце
Каменце
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′56″N 15°33′26.6″E / 45.84889° СГШ; 15.557389° ИГД / 45.84889; 15.557389
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна0,62 км2 (0,24 ми2)
Надм. вис.&10000000000000382100000382,1 м
Население (2020)
 • Вкупно11
 • Густина18/км2 (46/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8263

Каменце (словенечки: Kamence) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.