Лоче (Брежице)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лоче
Loče
Лоче is located in Slovenia
Лоче
Лоче
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°53′3.9″N 15°39′51.4″E / 45.884417° СГШ; 15.664278° ИГД / 45.884417; 15.664278
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна0,65 км2 (0,25 ми2)
Надм. вис.&10000000000000139900000139,9 м
Население (2020)
 • Вкупно184
 • Густина280/км2 (730/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8257

Лоче (словенечки: Loče) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.