Дреновец кај Буковје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дреновец кај Буковје
Drenovec pri Bukovju
Дреновец кај Буковје is located in Slovenia
Дреновец кај Буковје
Дреновец кај Буковје
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′26.4″N 15°42′23.9″E / 46.024000° СГШ; 15.706639° ИГД / 46.024000; 15.706639
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна1,9 км2 (0,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000178800000178,8 м
Население (2020)
 • Вкупно136
 • Густина72/км2 (190/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8259

Дреновец кај Буковје (словенечки: Drenovec pri Bukovju) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.