Брезје кај Велика Долина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брезје кај Велика Долина
Brezje pri Veliki Dolini
Брезје кај Велика Долина is located in Slovenia
Брезје кај Велика Долина
Брезје кај Велика Долина
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′38″N 15°39′14.9″E / 45.84389° СГШ; 15.654139° ИГД / 45.84389; 15.654139
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна2,37 км2 (0,92 ми2)
Надм. вис.&10000000000000287899999287,9 м
Население (2020)
 • Вкупно91
 • Густина38/км2 (99/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8261

Брезје кај Велика Долина (словенечки: Brezje pri Veliki Dolini) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.