Вињи Врх (Брежице)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вињи Врх
Vinji Vrh
Вињи Врх is located in Slovenia
Вињи Врх
Вињи Врх
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′12.8″N 15°31′35″E / 45.853556° СГШ; 15.52639° ИГД / 45.853556; 15.52639
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна1,16 км2 (0,45 ми2)
Надм. вис.&10000000000000296300000296,3 м
Население (2020)
 • Вкупно61
 • Густина53/км2 (140/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8263

Вињи Врх (словенечки: Vinji Vrh) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.