Волчје (Брежице)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Волчје
Volčje
Волчје is located in Slovenia
Волчје
Волчје
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′55.1″N 15°34′46.6″E / 45.981972° СГШ; 15.579611° ИГД / 45.981972; 15.579611
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна3,14 км2 (1,21 ми2)
Надм. вис.&10000000000000282899999282,9 м
Население (2020)
 • Вкупно96
 • Густина31/км2 (79/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8256

Волчје (словенечки: Volčje) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.