Гај (Брежице)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гај
Gaj
Гај is located in Slovenia
Гај
Гај
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′40.4″N 15°39′35.6″E / 45.861222° СГШ; 15.659889° ИГД / 45.861222; 15.659889
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна0,55 км2 (0,21 ми2)
Надм. вис.&10000000000000257100000257,1 м
Население (2020)
 • Вкупно33
 • Густина60/км2 (160/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8261

Гај (словенечки: Gaj) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.