Рачја Вас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рачја Вас
Račja vas
Рачја Вас is located in Slovenia
Рачја Вас
Рачја Вас
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°53′2.3″N 15°32′28.5″E / 45.883972° СГШ; 15.541250° ИГД / 45.883972; 15.541250
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна1,22 км2 (0,47 ми2)
Надм. вис.&10000000000000153900000153,9 м
Население (2020)
 • Вкупно116
 • Густина95/км2 (250/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8263

Рачја Вас (словенечки: Račja vas) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.