Рибница (Брежице)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рибница
Ribnica
Рибница is located in Slovenia
Рибница
Рибница
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′48.4″N 15°39′59.3″E / 45.863444° СГШ; 15.666472° ИГД / 45.863444; 15.666472
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна2 км2 (0,8 ми2)
Надм. вис.&10000000000000222300000222,3 м
Население (2020)
 • Вкупно115
 • Густина58/км2 (150/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8261

Рибница (словенечки: Ribnica) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.