Греговце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Греговце
Gregovce
Поглед на Греговце
Греговце is located in Slovenia
Греговце
Греговце
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′28.2″N 15°42′7.1″E / 45.991167° СГШ; 15.701972° ИГД / 45.991167; 15.701972
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна0,42 км2 (0,16 ми2)
Надм. вис.&10000000000000154800000154,8 м
Население (2020)
 • Вкупно49
 • Густина120/км2 (300/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8259

Греговце (словенечки: Gregovce) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.