Горење Скопице

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горење Скопице
Gorenje Skopice
Горење Скопице is located in Slovenia
Горење Скопице
Горење Скопице
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°54′21.6″N 15°32′50.1″E / 45.906000° СГШ; 15.547250° ИГД / 45.906000; 15.547250
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна4,98 км2 (1,92 ми2)
Надм. вис.&10000000000000150699999150,7 м
Население (2020)
 • Вкупно180
 • Густина36/км2 (94/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8262

Горење Скопице (словенечки: Gorenje Skopice) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.