Сромље

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сромље
Sromlje
Skyline of Сромље
Сромље is located in Slovenia
Сромље
Сромље
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′21.6″N 15°35′44.6″E / 45.989333° СГШ; 15.595722° ИГД / 45.989333; 15.595722
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна2,5 км2 (1,0 ми2)
Надм. вис.&10000000000000262100000262,1 м
Население (2020)
 • Вкупно129
 • Густина52/км2 (130/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8256

Сромље (словенечки: Sromlje) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.