Долења Вас кај Артиче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Долења Вас кај Артиче
Dolenja vas pri Artičah
Долења Вас кај Артиче is located in Slovenia
Долења Вас кај Артиче
Долења Вас кај Артиче
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°56′58.8″N 15°33′40.9″E / 45.949667° СГШ; 15.561361° ИГД / 45.949667; 15.561361
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна0,97 км2 (0,37 ми2)
Надм. вис.&10000000000000171500000171,5 м
Население (2020)
 • Вкупно97
 • Густина100/км2 (260/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8253

Долења Вас кај Артиче (словенечки: Dolenja vas pri Artičah) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.