Подгорје кај Пишеце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подгорје кај Пишеце
Podgorje pri Pišecah
Поглед на Подгорје кај Пишеце
Подгорје кај Пишеце is located in Slovenia
Подгорје кај Пишеце
Подгорје кај Пишеце
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′43″N 15°39′46″E / 45.99528° СГШ; 15.66278° ИГД / 45.99528; 15.66278
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна6,42 км2 (2,48 ми2)
Надм. вис.&10000000000000180699999180,7 м
Население (2020)
 • Вкупно187
 • Густина29/км2 (75/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8255

Подгорје кај Пишеце (словенечки: Podgorje pri Pišecah) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.