Цурновец (Брежице)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цурновец
Curnovec
Поглед на Цурновец
Цурновец is located in Slovenia
Цурновец
Цурновец
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′3.8″N 15°36′6″E / 45.967722° СГШ; 15.60167° ИГД / 45.967722; 15.60167
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна3,36 км2 (1,30 ми2)
Надм. вис.&10000000000000198099999198,1 м
Население (2020)
 • Вкупно144
 • Густина43/км2 (110/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8253

Цурновец (словенечки: Curnovec) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.