Прејди на содржината

Арново Село

Од Википедија — слободната енциклопедија
Арново Село
Arnovo selo
Арново Село is located in Slovenia
Арново Село
Арново Село
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′49.5″N 15°34′0.9″E / 45.963750° СГШ; 15.566917° ИГД / 45.963750; 15.566917
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна2,9 км2 (1,1 ми2)
Надм. вис.&10000000000000217900000217,9 м
Население (2020)
 • Вкупно284
 • Густина98/км2 (250/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8253

Арново Село (словенечки: Arnovo selo) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.