Ригонце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ригонце
Rigonce
Поглед на Ригонце
Ригонце is located in Slovenia
Ригонце
Ригонце
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°53′16.1″N 15°40′56.5″E / 45.887806° СГШ; 15.682361° ИГД / 45.887806; 15.682361
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна1,55 км2 (0,60 ми2)
Надм. вис.&10000000000000140400000140,4 м
Население (2020)
 • Вкупно165
 • Густина110/км2 (280/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8257

Ригонце (словенечки: Rigonce) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.