Бојсно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бојсно
Bojsno
Поглед на Бојсно
Бојсно is located in Slovenia
Бојсно
Бојсно
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′13.4″N 15°40′14.6″E / 45.970389° СГШ; 15.670722° ИГД / 45.970389; 15.670722
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна4,83 км2 (1,86 ми2)
Надм. вис.&10000000000000242400000242,4 м
Население (2020)
 • Вкупно212
 • Густина44/км2 (110/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8254

Бојсно (словенечки: Bojsno) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.