Павлова Вас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Павлова Вас
Pavlova vas
Поглед на Павлова Вас
Павлова Вас is located in Slovenia
Павлова Вас
Павлова Вас
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′20″N 15°37′29.3″E / 46.00556° СГШ; 15.624806° ИГД / 46.00556; 15.624806
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна3,84 км2 (1,48 ми2)
Надм. вис.&10000000000000450199999450,2 м
Население (2020)
 • Вкупно214
 • Густина56/км2 (140/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8255

Павлова Вас (словенечки: Pavlova vas) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.