Кршка Вас (Брежице)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кршка Вас
Krška vas
Поглед на Кршка Вас
Кршка Вас is located in Slovenia
Кршка Вас
Кршка Вас
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°53′31.9″N 15°34′15.9″E / 45.892194° СГШ; 15.571083° ИГД / 45.892194; 15.571083
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна3,61 км2 (1,39 ми2)
Надм. вис.&10000000000000146800000146,8 м
Население (2020)
 • Вкупно485
 • Густина130/км2 (350/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8262

Кршка Вас (словенечки: Krška vas) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.