Брезовица на Бизељска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брезовица на Бизељска
Brezovica na Bizeljskem
Брезовица на Бизељска is located in Slovenia
Брезовица на Бизељска
Брезовица на Бизељска
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′3.8″N 15°41′20.1″E / 46.001056° СГШ; 15.688917° ИГД / 46.001056; 15.688917
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна1,44 км2 (0,56 ми2)
Надм. вис.&10000000000000181099999181,1 м
Население (2020)
 • Вкупно105
 • Густина73/км2 (190/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8259

Брезовица на Бизељска (словенечки: Brezovica na Bizeljskem) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.