Велика Долина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Велика Долина
Velika Dolina
Поглед на Велика Долина
Велика Долина is located in Slovenia
Велика Долина
Велика Долина
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′16.1″N 15°39′42.3″E / 45.854472° СГШ; 15.661750° ИГД / 45.854472; 15.661750
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна0,68 км2 (0,26 ми2)
Надм. вис.&10000000000000250699999250,7 м
Население (2020)
 • Вкупно139
 • Густина200/км2 (530/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8261

Велика Долина (словенечки: Velika Dolina) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.