Мостец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мостец
Mostec
Мостец is located in Slovenia
Мостец
Мостец
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°53′56.1″N 15°37′43.1″E / 45.898917° СГШ; 15.628639° ИГД / 45.898917; 15.628639
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна2,24 км2 (0,86 ми2)
Надм. вис.&10000000000000143199999143,2 м
Население (2020)
 • Вкупно229
 • Густина100/км2 (260/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8257

Мостец (словенечки: Mostec) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.