Печице (Брежице)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Печице
Pečice
Поглед на Печице
Печице is located in Slovenia
Печице
Печице
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′46.5″N 15°34′43.6″E / 46.012917° СГШ; 15.578778° ИГД / 46.012917; 15.578778
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна3,11 км2 (1,20 ми2)
Надм. вис.&10000000000000421000000421 м
Население (2020)
 • Вкупно91
 • Густина29/км2 (76/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.3257

Печице (словенечки: Pečice) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.