Поштена Вас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поштена Вас
Poštena vas
Поштена Вас is located in Slovenia
Поштена Вас
Поштена Вас
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′51.6″N 15°31′51.6″E / 45.864333° СГШ; 15.531000° ИГД / 45.864333; 15.531000
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна0,58 км2 (0,22 ми2)
Надм. вис.&10000000000000209699999209,7 м
Население (2020)
 • Вкупно48
 • Густина83/км2 (210/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8263

Поштена Вас (словенечки: Poštena vas) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.