Глогов Брод

Од Википедија — слободната енциклопедија
Глогов Брод
Glogov Brod
Поглед на Глогов Брод
Глогов Брод is located in Slovenia
Глогов Брод
Глогов Брод
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°56′43″N 15°35′39.6″E / 45.94528° СГШ; 15.594333° ИГД / 45.94528; 15.594333
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБрежице
Површина
 • Вкупна1,05 км2 (0,41 ми2)
Надм. вис.&10000000000000160599999160,6 м
Население (2020)
 • Вкупно123
 • Густина120/км2 (300/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8253

Глогов Брод (словенечки: Glogov Brod) — населба во Општина Брежице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.